Wypadało by zacząć od omówienia Omnibus, który od 1 stycznia 2023 nie schodzi z ust wszystkich prawników oraz przedsiębiorców prowadzących sprzedaż internetową. Do tego jeszcze dojdziemy. Zacznijmy od początku czyli od przybliżenia zalet spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Pozwól, że poniżej będę posługiwała się skrótem spółka z o.o. Chociaż zgodnie z ustawą powinno być sp. z o.o.
Dlaczego?
W dalszym ciągu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najpopularniejszym typem spółki w Polsce. Zatem poniżej przybliżę Wam 9 jej najistotniejszych zalet.
DOWOLNY CEL DZIAŁALNOŚCI SPÓŁKI Z O.O.
Spółka z o.o. może być powołana w dowolnym celu. Tym samym w odróżnieniu od spółek osobowych spółka z o.o. nie musi prowadzić działalności gospodarczej, ale może np. prowadzić działalność charytatywną czy sportową.
NISKI KAPITAŁ ZAKŁADOWY
Niewątpliwie kapitał zakładowy spółki z o.o. jest jej zaletą. Musi wynosić co najmniej 5 tys. zł. To kwota zdecydowanie mniejsza niż w przypadku spółki akcyjnej, gdzie minimalny kapitał zakładowy wynosi aż 100 tys. zł (!). Zatem zebranie kapitału w przypadku spółki z o.o. nie stanowi zatem bariery do prowadzenia działalności w formie spółki z o.o.
JEDNOOSOBOWA SPÓŁKA Z O.O.
Możesz założyć jednoosobową spółkę z o.o. Zdecydowanie to wyłom od pozostałych spółek, do których założenia potrzebujemy co najmniej dwóch wspólników. Forma ta umożliwia Tobie prowadzenie działalności na większą skalę w formie ograniczającej ryzyko gospodarcze.
SPÓŁKA Z O.O. – ZAŁOŻENIE PRZEZ INTERNET
Spółkę z o.o. możesz założyć przez Internet za pośrednictwem portalu S24. To duże uproszczenie w porównaniu do standardowego procesu założenia spółki. Pozwala to na uniknięcie dodatkowych kosztów związanych ze sporządzeniem umowy spółki w formie aktu notarialnego.
ZMIANA WSPÓLNIKA SPÓŁKI Z O.O.
Będąc wspólnikiem spółki z o.o. możesz zbyć swoje udziały w części (np. sprzedać) w odróżnieniu od spółek osobowych. Częściowa sprzedaż udziałów pozwala na zmniejszenie zaangażowania kapitałowego, przy jednoczesnym zachowaniu statusu wspólnika spółki.
OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOŚĆ WSPÓLNIKA SPÓŁKI Z O.O.
Twój prywatny majątek (jeżeli jesteś wspólnikiem) nie jest zagrożony w razie problemów finansowych spółki. Ta zaleta stanowi często najważniejszą korzyść płynącą z prowadzenia działalności w formie spółki z o.o. Odpowiedzialność wspólników spółki z o.o. ogranicza się co do zasady do ryzyka utraty wkładu wniesionego do spółki.
BRAK SKŁADEK ZUS
Jako wspólnik spółki z o.o.nie jesteś zobowiązany do płacenia składek ZUS. Tylko pamiętaj! Zasady tej nie stosujemy do wspólnik jednoosobowej spółki z o.o.
PODATEK CIT 9%
Spółka z o.o. posiadająca status małego podatnika, której przychody w roku podatkowym nie przekroczyły 2 mln euro i która spełnia pozostałe wymagania określone w ustawie o CIT, może płacić CIT w wysokości 9% od wszystkich dochodów z wyjątkiem tych, które są zaliczane do źródła z zysków kapitałowych. W pewnych przypadkach pozwala to na stosunkowo korzystne ukształtowanie opodatkowania dochodów takiej spółki.
TZW. CIT ESTOŃSKI
W sytuacji, gdy spółka zamierza prowadzić w kolejnych latach inwestycje, może skorzystać z tzw. CIT estońskiego. Rozwiązanie to zakłada brak powstania obowiązku podatkowego w CIT tak długo, jak wypracowany przez spółkę zysk będzie reinwestowany.
Rozważasz założenie spółki z o.o. lub przekształcenie innej spółki w tę formę prawną? Zapoznaj się z ofertą i skontaktuj się ze mną chętnie doradzę, czy spółka z o.o. faktycznie jest dla Ciebie.